Czepek na basen – czym sugerować się przy wyborze?

Czepek na basen często kojarzony jako nie przyjemny wymóg na wielu pływalniach, jego noszenie podczas pływania ma jednak ma wiele pozytywnych zalet. Pływanie w czepku pod względem praktycznym to nie tylko ochrona naszych włosów przed wodą, ale także pod względem zdrowotnym zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem substancji chemicznych. Sporadyczne wizyty na basenie nie powinny w znaczący sposób wpłynąć na jakość naszych włosów, jednak zbyt częsty kontakt z chlorowaną wodą może przyczynić się do ich wysuszenia i zmatowienia.

Chlor zawarty w wodzie powoduje wypłukanie naturalnych olejków z włosów, powodując ich osłabienie, a w efekcie włosy mogą wypadać i do dodatkowo się rozjaśnić. Pływając w czepku nie tylko chronimy nasze włosy przed chlorem, ale także skórę naszej głowy, ponieważ częsty kontakt z chlorem może przyczynić się do jej wysuszenia, oraz łuszczenia. Dodatkowo chlor niszczy warstwę lipidową na skórze, sprawiając że jest ona wrażliwa i podatna na alergię, dlatego tak ważne jest ochrona zarówno włosów, jak i skóry naszej głowy.

Dostępne rodzaje czepków i ich zalety

Warto się zapoznać z następującymi rodzajami:

  • Czepki silikonowe – elastyczne i bardzo wytrzymałe, skutecznie chronią włosy przed chlorem i zamoczeniem
  • Czepki lateksowe – cieńsze od silikonowych, przez co lepiej sprawdzają się podczas intensywnego pływania, umożliwiając lepsze oddychanie skóry.
  • Czepki poliestrowe – wytrzymałe i odporne na chlor, elastyczne i rozciągliwe. Nie chronią przed dostępem wody.
  • Czepki (lycra) – łatwe w użytkowaniu podczas zakładania i zdejmowania, bardzo elastyczne i wytrzymałe.
  • Czepki gumowe – nie przepuszczają wody, trudniejsze do ściągania i zakładania niż czepek lateksowy.

Tani czepek na basen okrywa i zamyka włosy w ciasnej przestrzeni, dzięki czemu mało prawdopodobne jest, że wyjdziemy z mokrymi włosami i dodatkowo przez to, że włosy naturalnie wypadają nie pozostawimy ich w basenie. Włosy niestety bardzo szybko mogą zapchać specjalne filtry, co może spowodować spadek wydajności procesu filtrowania.

Kolejną pozytywną cechą ochrony w postaci czepka jest zabezpieczenie naszych uszu. Co prawda wpadająca woda do ucha nie sprawia większych trudności, jednak w skutek wymywania woskowiny usznej, spada odporność, przez co łatwiej o różne powikłania w postaci zapalenie ucha.  Jeśli podchodzimy do pływania jako forma regularnej aktywności, warto również wiedzieć, że założony czepek ze względu na swój kształt zmniejsza opór wody, dzięki czemu pływanie będzie wymagało mniejszej siły.