Kominiarki, czyli jak rzucić wyzwanie zimie

Zimowa aura ma w sobie wiele uroku – a charakterystyczne dla tego sezonu okoliczności pogodowe stwarzają też warunki do uprawiania konkretnych sportów. Ośnieżone stoki zapraszają do aktywnego odpoczywania na nartach lub snowboardzie, a obecność lodu zachęca, żeby wreszcie odkryć przyjemność i korzyści płynące z jazdy na łyżwach. Jednak zima to także chłód, często dość przenikliwy: i to z jego powodu można mieć mniejszą ochotę na odkrywanie świata sportów zimowych. Przed chłodem trzeba skutecznie się chronić, bo zimno może zniweczyć dobre chęci zimowego sportowca, a nawet narazić jego zdrowie – o które przecież chce dbać, podejmując fizyczną aktywność. Właśnie dlatego, podczas wybierania konkretnej dyscypliny i kompletowania niezbędnego wyposażenia, wiele uwagi trzeba poświęcić również wybraniu odpowiednich części garderoby.

Kominiarki – ukryj głowę przed zimnem

Podczas chłodnej pory roku trzeba być gotowym na konfrontację z chłodem, który nadchodzi w postaci zimowych opadów deszczu i śniegu, a także jako mroźne powietrze. Wiatr potrafi dokuczyć każdej partii ciała, a najbardziej zaciekle atakuje te rejony, które nie zostały należycie zabezpieczone i osłonięte. Podczas zimowej pogody najtrudniej zapewnić komfort okolicom głowy – szalik i czapka nie sprawdzą się podczas bardzo aktywnie spędzanych chwil, nie będą wystarczająco dobrą ochroną na przykład podczas pędzenia po ośnieżonym zboczu.

Na szczęście jest dobry sposób na to, by osłonić głowę i szyję przed najbardziej wścibskimi podmuchami mroźnego powietrza – a nazwa tego sprytnego rozwiązania to kominiarka.

Producenci odzieży sportowej proponują, żeby na zimowe szaleństwa zabierać ze sobą takie części garderoby, które dobrze przylgną do ciała: zapewnią mu ciepło, ale i pozwolą skórze oddychać. Właśnie tak działa kominiarka, która otula całą głowę szyję i kark, a wolną przestrzeń zostawia wyłącznie na wysokości oczu. Kominiarki, podobnie jak inne elementy garderoby, mogą mieć wiele wcieleń. Różnią się między sobą detalami wpływającymi na krój, mogą być tworzone z różnych tkanin, a wreszcie prezentować rozmaite wersje kolorystyczne.

Wszystko po to, by każdy miłośnik zimowych sportów miał okazję wybrać dla siebie idealny model kominiarki i z jej pomocą ruszyć na podbój śnieżnego krajobrazu. Są jednak pewne cechy kominiarek, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupowych wyborów. Zastanawiając się nad materiałem, można brać pod uwagę kominiarki polarowe, ale warto też pamiętać o istnieniu kominiarek, które tworzy się na tej samej zasadzie, co bieliznę termoaktywną. Takie modele tworzy się ze specjalnego rodzaju materiału, wzbogaconego często o jony srebra – ich obecność zapobiega rozwojowi bakterii, a w konsekwencji także przykremu zapachowi spoconej kominiarki.

Ta wilgoć jest zresztą wówczas bardzo szybko niwelowana – by podczas rekreacji stale towarzyszyło poczucie komfortu. Ponadto, wybierając kominiarkę zakrywającą nos, warto zwrócić uwagę na to, by w tym rejonie znajdowała się cieńsza warstwa tkaniny, umożliwiająca swobodne oddychanie. Szeroki wybór takich wysokiej jakości kominiarek znajdziesz na: https://www.asport.pl/k/10/kominiarki/