Koła do kosiarek – jaka jest ich specyfika?

Producenci kół oferują swoim klientom dość szerokie spektrum produktów, z których można zrobić użytek w wielu rozmaitych sytuacjach. Koła i kółka można przymocować do wielu urządzeń, przedmiotów, akcesoriów, a nawet mebli – a wszystko po to, by dana rzecz stała się mobilna, przez to również bardziej funkcjonalna i użyteczna. Są też takie maszyny, których prawidłowe działanie jest uzależnione od obecności dobrze dobranych kół. Takim sprzętem jest kosiarka – a warto wiedzieć, że potrzebuje specjalnego rodzaju kół.

Koła do kosiarek – specjalnie z myślą o Twojej wygodzie!

Koła, które uzupełniają konstrukcję kosiarki, to oddzielna kategoria w sklepach dysponujących tego rodzaju częściami. Chcąc przyporządkować je do jakiegoś większego działu, opisać ich specyfikę, wypada powiedzieć, że są to koła tworzywowo-gumowe. Oznacza to, że felga koła, jego zasadniczy korpus, jest sporządzany z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj jest to polipropylen, zabarwiony na klasyczny, czarny kolor. Ten materiał sprawdza się w tej roli, ponieważ jest odporny na mechaniczne uszkodzenia, nie wchłania wilgoci, a poza tym niestraszne mu:

  • bardzo niskie
  • bardzo wysokie temperatury (polipropylen zniesie 20 stopni mrozu i nawet 60 stopni ciepła).

Element gumowy to zaś opona, która pokrywa całą powierzchnię toczną. Taka gumowa opona sprawia, że urządzenie korzystające z kół będzie poruszać się płynnie: guma zamortyzuje bowiem wszelkie wstrząsy, w jakie wpadnie toczące się koło. Co więcej, dzięki takiemu dodatkowi koło łatwiej wprawić w ruch, opona sprawia, że zmniejsza się opór, stawiany przez koło. To jednak bardzo ogólnikowy opis tego specyficznego rodzaju kół.

Mówiąc o tym, jak są skonstruowane koła do kosiarek, trzeba wspomnieć jeszcze o kwestii łożysk (zobacz więcej na Zabi.pl). Te zaś mogą być kulkowe – wówczas w piaście koła znajdują się specjalne, kuliste elementy, które jeszcze bardziej zmniejszają opór koła i sprawiają, że cały mechanizm łatwiej jest skłonić do obracania się. Warto zaznaczyć, że dzięki łożyskom kulkowym koła stają się także bardziej wytrzymałe. Jest jednak i druga możliwość – koła do kosiarek mogą być pozbawione łożysk, czyli obracać się bez dodatkowego wspomagania. Takie koła trudniej wprawić w ruch, trzeba też brać pod uwagę, że szybciej się zużyją.