Doniczki szkółkarskie – czy istnieją uniwersalne?

W każdej szkółce, czyli miejscu gdzie są pielęgnowane młode okazy konkretnych gatunków roślin, doniczki szkółkarskie są bezwzględną koniecznością i częścią stałego wyposażenia. To do takich doniczek trafiają bowiem te rośliny, które mają już zostać przetransportowane do handlowych pośredników czy też do konkretnych miejsc przeznaczenia – po pewnym okresie wzrostu i rozwoju. Doniczki tego typu występują oczywiście w różnych rozmiarach, przyjmują rozmaite kształty, a czasem nawet posiadają pewne specyficzne znaki szczególne i udogodnienia. Ale czy pomimo tego można wskazać modele uniwersalne, na przykład pod kątem tworzywa, które posłużyło do ich stworzenia?

Doniczki szkółkarskie – tymczasowe, ale pewne

Misja każdej doniczki jest taka sama: zapewnić bryle korzeniowej rośliny odpowiednio dużo miejsca, by ta mogła się dalej rozwijać. Okaz, wydobyty z gruntu albo nawet rozwijający się już od zaszczepki w doniczce, ma tam mieć odpowiednio dużo gleby, żeby móc rozwijać się równie swobodnie i z powodzeniem, jak w naturalnych warunkach. Chodzi o to, by korzenie otaczała należyta ilość ziemi, do której trafią woda i nawozy. W ten sposób okazy mogą wzrastać już w szkółce, może to też umożliwiać im podjęcie podróży do jakiegoś innego miejsca przeznaczenia.

Każdy, kto pasjonuje się pielęgnowaniem roślin wie, że producenci doniczek proponują bardzo szeroki wachlarz możliwości, gdy mowa o tych akcesoriach, tak często niezbędnych w procesie uprawy roślin. Doniczki szkółkarskie wyróżniają się w tym gronie, ponieważ są przede wszystkim praktyczne, a nie ozdobne. Sporządza się je zazwyczaj z tworzyw sztucznych:

  • lekkich,
  • tanich,
  • a nawet odrobinę elastycznych.

Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku roślin, które są sadzone w doniczkach przez specjalne maszyny: delikatnie uginające się ścianki umożliwiają zakończenie tej mechanicznej operacji sukcesem.

Plastik, który niewątpliwie ma sporo zalet dla tych, którzy hodują rośliny na większą skalę, tylko w pewnych konkretnych przypadkach może okazać się nienajlepszym wyborem. Mowa tu o hodowaniu roślin w szklarniach. W takich pomieszczeniach nie warto przechowywać roślin w doniczkach z tworzyw sztucznych, bo to doprowadzi do znacznego podwyższenia temperatury w obrębie bryły korzeniowej. „Ugotowane” korzenie to niestety wyrok dla całej rośliny. Każdy hodowca musi odpowiedzialnie wybierać doniczki dla okazów, jakie chce pielęgnować – biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich konkretne rośliny będą się rozwijać i wzrastać.