Probówki na krew, czyli jak bezpiecznie pracować z odczynnikami biologicznymi

Mówiąc o pracy laborantów, często wyobrażamy sobie, ze rozwiązują oni teoretyczne problemy, że prowadzą badania na odczynnikach, które, choć czasem niebezpieczne, jeśli zostaną połączone w nieodpowiedni sposób, są przechowywanymi w każdym laboratorium substancjami chemicznymi. Tymczasem, w wielu laboratoriach dociekania na tematy hipotetyczne pojawiają się stosunkowo rzadko – a wiedza pracowników laboratoriów przydaje się do pracy nad zupełnie praktycznymi, prawdziwymi problemami. Mowa tu przede wszystkim o placówkach, do których trafiają materiały biologiczne, pochodzące od ludzi, czekające na specjalistyczną analizę.

Probówki na krew – jak działają?

Na sprawnej i skutecznej pracy laborantów polegają między innymi pacjenci rozmaitych placówek medycznych. Przeprowadzanie badań krwi czy próbek moczu to podstawowe metody diagnozowania stanu zdrowia, a także prowadzenia bardziej szczegółowych badań, zmierzających do opisania konkretnych właściwości danego ludzkiego ciała. Żeby praca z takim preparatami była możliwa, muszą one trafić do laboratorium w konkretnych naczyniach, przystosowanych do przechowywania takich biologicznych substancji.

Są to przede wszystkim specjalne probówki próżniowe, wyposażone w szczelnie zamykające je nakładki. Zamknięty system pobierania krwi uzupełniają specjalne, sterylne igły z dwustronnym ostrzem. To, czy te narzędzia służące do pobierania i przechowywania materiału przeznaczonego do badań będą odpowiednio wysokiej jakości, tworzy bezpieczne warunki pracy laborantom i tym, którzy zajmują się pobieraniem takich próbek.

Probówki na krew to specjalny rodzaj probówek – są zamykane kauczukową membraną, i między innymi dlatego są szczelne, a w tym próżniowym wnętrzu pobrana krew jest należycie zabezpieczona. Wiele zależy także od igły, przez którą krew dostaje się do wnętrza tego pojemnika – dobrej jakości igła to taka, która nie pozwoli na to, by krew została uroniona podczas zmieniania probówki, w której wyląduje. Ta zmiana jest nieraz wymagana, ponieważ każdy typ probówek na krew służy przygotowywaniu próbki na badania pod innym kątem. Badania niekiedy służą temu, by wykazać czy dany pacjent jest zarażony jakąś niebezpieczną chorobą.

Ograniczenie do minimum możliwości, że osoby trzecie będą mieć kontakt z choćby potencjalnie niebezpiecznym materiałem biologicznym, tworzy ich warunki pracy odpowiednio bezpiecznymi. Poszczególne typy probówek można zazwyczaj odróżnić, dzięki zróżnicowanym kolorom ich nakrętek – a żeby przypisać konkretną próbkę danemu pacjentowi, wystarczy użyć dołączanej do zestawu etykiety.