Poliuretan – jak obchodzą się z nim zakłady produkcyjne?

Poliuretan to stosunkowo młode odkrycie branży chemicznej – został opatentowany w 1938 roku i stopniowo zyskiwał sobie coraz większą popularność i renomę. Szczyt jego dobrej opinii przypadł na lata 60. XX wieku, kiedy okazał się idealnym tworzywem do uzupełniania pojazdów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną przez NASA. To właśnie poliuretan łączył w sobie wszystkie żądane cechy, jakie musiało mieć tworzywo idealne do tej roli: skonstatowano, że jest lekki, niesamowicie szczelny, pochłaniający drgania, a także odporny na działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur. Ze statków kosmicznych nie mógł już awansować, zamiast tego spopularyzował się w naszym życiu codziennym.

Poliuretan – wokół nas, każdego dnia

Chcąc znaleźć poliuretan w otaczającym nas świecie, wystarczy badawczo przyjrzeć się między innymi meblom, ubraniom (zwłaszcza butom), rozmaitym uszczelkom, uchwytom wielu sprzętów, a nawet systemom termoizolacyjnym, stosowanym w budownictwie. Ta różnorodność wymaga oczywiście tego, by poliuretan przyjmował rozmaite kształty. A konkretne części, wykonane z poliuretanu, otrzymuje się, stosując dwie podstawowe metody:

  • odlewanie – substancja w stanie ciekłym jest mieszana, maszynowo lub ręcznie, a następnie wlewana do konkretnej formy, gdzie zastyga; aby poliuretanowa część uzyskała ostateczną formę, trzeba poddać ją działaniu bardzo gorącego powietrza

  • formowanie wtryskowe – poliuretanowy granulat poddaje się działaniu wysokiej temperatury, by się stopił; następnie substancja jest pod działaniem bardzo wysokiego ciśnienia wtryskiwana do przygotowanej formy.

Metoda odlewania pozwala na większą precyzję w komponowaniu danego poliuretanu. Bowiem w zależności od proporcji użytych substancji, gotowa masa może przybierać inną gęstość, stopień twardości, a nawet inny kolor. Wszystkie te właściwości to sprawa preferencji danego klienta, jego własnych potrzeb – a takie dostosowywanie finalnego efektu pracy do szczegółowych wytycznych podanych przez klienta to element oferty wielu współczesnych firm produkcyjnych. Z kolei metoda polegająca na wtryskiwaniu poliuretanu pozwala otrzymać znacznie bardziej precyzyjne kształty – co także bywa bardzo istotne podczas tworzenia poszczególnych części.

Więcej na temat poliuretanu dowiesz się na stronie: poliuretanyczaniec.pl.