Jazda na rolkach – okiem lekarzy

Rolki zyskały już sobie sławę akcesoriów, dzięki którym można świetnie się bawić, a przy okazji zapewnić ciału dawkę mądrego ruchu. O tym, że jazda na rolkach ma dobry wpływ na utrzymywanie ciała w dobrej kondycji, prawdopodobnie słyszał każdy. W czym jednak konkretnie tkwi sekret tego, że to taka zbawienna dla ludzkiego ciała rekreacja? Warto zatrzymać się chwilę przy tej kwestii – by zyskać motywację do rozpoczęcia przygody z rolkami albo zachętę do wydłużenia swoich przejażdżek.

Jazda na rolkach – na zdrowie!

Laicy mogą traktować jazdę na rolkach jako sposób na zaangażowanie przede wszystkim mięśni nóg – ale prawda jest taka, że choć to nogi odgrywają kluczową rolę podczas przejażdżki, to taki trening przyczynia się do rozwijania mięśni całego ciała. W utrzymanie równowagi rolkarza angażują się także tułów i ramiona. Co więcej, podczas wykonywania choćby prostych ewolucji, związanych na przykład ze skręcaniem czy hamowaniem, aktywowany jest także kręgosłup. Kluczowa część ludzkiego układu ruchu ma wówczas okazję do rozluźnienia się i nabrania gibkości. To bardzo ważne, głównie dlatego, że spędzając codziennie sporo czasu w pozycji siedzącej, usztywniamy nasze kręgosłupy, co z czasem prowadzi do powstawania zwyrodnień, problemów objawiających się jako:

  • bóle pleców,
  • kłopoty z ruchomością.

Już wolna, spokojna przejażdżka, jest w stanie oddać ciału wiele przysług. Podczas każdego treningu ciało staje się bardziej dotlenione, ponieważ wzrasta tętno. Im szybsza przejażdżka, tym intensywniejszy trening serwuje się swojemu sercu – a trening kardio to także coś, co warto uskuteczniać, także po to by utrzymywać ciało w dobrej kondycji, wzmacniać pracę serca. Oczywiście, szybka jazda, angażująca więcej energii rolkarza, pomoże mu też szybciej spalać kalorie i gubić zbędne kilogramy.

Specjaliści podkreślają też, że jazda na rolkach jest świetną alternatywą dla biegania. Zdecydowanie mniej obciąża kluczowe w tej sytuacji nogi: rolkarz porusza się, mając wciąż nogi delikatnie ugięte w kolanach, a przemieszczając się wykonuje płynne, spokojne ruchy.

To wszystko sprawia, że kolana są zdecydowanie mniej przeciążone niż podczas choćby wolnego truchtu. Rolki to więc idealna alternatywa zwłaszcza dla osób, które miały w przeszłości problemy z kolanami, ale też dobry pomysł dla tych, którzy nie chcą się takich kłopotów nabawić.
Już przytoczone powyżej, medyczne argumenty, sugerują że warto pomyśleć o kupnie pary rolek. Ale warto zaznaczyć też, że relaksująca przejażdżka potrafi zrobić bardzo wiele dla naszego zdrowia psychicznego.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.rolki.net.pl/.