Czy doniczki plastikowe to dobry wybór dla sadzonek w szklarni?

Każdy hodowca wie doskonale, że rozmnażanie roślin to zadanie, które wyjątkowo sprawnie przeprowadza się dzięki pobieraniu zaszczepek i umieszczaniu ich w samodzielnych doniczkach. Chociaż rośliny w naturalny sposób rozwijają się w glebie, w przypadku młodziutkich, delikatnych okazów, możliwość rozwijania się w ograniczonej przestrzeni doniczki przedstawia pewne zalety. Hodowca ma wówczas znacznie większy wpływ na to, jakie czynniki oddziałują na małą roślinkę: może dokładnie zadbać o to, w jakim środowisku będzie wzrastała i w miarę możliwości modyfikować docierające do niej bodźce. Zależnie od potrzeb, może umieścić taką sadzonkę nawet w szklarni – ale kreując taką sytuację musi także pozostać czujny.

Ciepło, cieplej, najcieplej

Plastik, tworzący osłonkę dla bryły korzeniowej, może niestety zadziałać bardzo niekorzystnie na rozwój umieszczonej w takiej doniczce rośliny. Co dokładnie może się stać? Plastik to tworzywo, które nie przepuszcza powietrza – zamknięcie korzeni rośliny w takiej nagrzewającej się pułapce nie może skończyć się dobrze. Sztuczny materiał osłonki sprawi, że korzenie będzie otaczać jeszcze wyższa temperatura niż ta, która wytwarza się w samej szklarni, a takie warunki nie sprzyjają dobrej kondycji żadnej rośliny.

Mikroklimat, jaki wytwarza się w przestrzeni szklarni, służy wielu gatunkom roślin – zwłaszcza tym, które szybko zmarniałyby w okolicznościach tworzonych przez polski klimat. Ale planując hodowanie delikatnych sadzonek w ciepłej szklarni, wypada zadbać o to, by:

  • doniczki były sporządzone z drewna lub terakoty

  • na dnie umieścić warstwę drenującą, na przykład pokruszone kawałki keramzytu

  • doniczki stały na takim tworzywie, by woda mogła swobodnie wydostawać się przez otwory w dnie i płynąć dalej, nie zatrzymując się w obrębie bryły korzeniowej

Zatem szukając odpowiedzi na pytanie jakie doniczki do produkcji ogrodniczej będą najlepsze oczywiście może się zdarzyć, że doniczki plastikowe będą jedynymi, na jakie będzie mógł sobie pozwolić hodowca. W takim wypadku warto upewnić się, że będą wykonane z tworzywa w możliwie jasnym kolorze, który nie będzie dodatkowo przyciągał słonecznych promieni. Dbając dodatkowo o zapobieganie procesom gnilnym wewnątrz doniczki, można stworzyć możliwie dobre warunki, w których odnajdą się niektóre ciepłolubne gatunki.