Nosidełko dziecięce – czy tylko praktyczne?

Ergonomiczne nosidełka, czy też precyzyjnie wiązane chusty, przeznaczone do noszenia małych dzieci, robią coraz większą karierę w środowisku młodych rodziców. Choć sama metoda narodziła się przed wiekami i do dnia dzisiejszego przynależy do kultur o niższym stopniu ucywilizowania, rozwiązanie to zaadaptowano już z sukcesem do warunków i technicznych możliwości, jakimi dysponują współczesne, dobrze rozwijające się kraje. Tym sposobem powstały liczne modele dziecięcych nosidełek, sporządzonych z syntetycznych materiałów wysokiej jakości, wyposażonych w rozwiązania techniczne, zapewniające dzieciom bezpieczeństwo. Dzięki tego rodzaju akcesoriom współczesne rodziny mogą zakosztować zalet rozwiązania, które z powodzeniem wcielano w życie od wieków.

Nosidełko dziecięce – sposób na budowanie bliskości

Jak to zwykle bywa, stosowanie nosidełek ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci, którzy uważają noszenie dziecka stale przy sobie za genialne rozwiązanie, przywołują argumenty wysuwane między innymi przez psychologów. Według wykładni prezentowanej przez takich ekspertów, dla małych dzieci fizyczny kontakt z bliskimi osobami jest czymś niezwykle ważnym, niemal konstytutywnym i decydującym, gdy chodzi o poczucie bezpieczeństwa maluszka i budowanie się jego więzi z opiekującą się nim rodziną. Rewelacje psychologów wspomagają także opinie innych specjalistów, między innymi lekarzy, którzy orzekają że spędzanie długich godzin w nosidełku może mieć zbawienny wpływ na przyszłą kondycję układu ruchu dziecka – przebywanie w pozycji dalekiej od wyprostowanej ma zapobiegać pojawianiu się skrzywień kręgosłupa w późniejszym czasie.

Z punktu widzenia rodzica, nosidełko dziecięce to także bardzo skuteczna pomoc, gdy mowa o uspokajaniu dziecka. Maluszek czujący bliskość opiekuna rzadziej wybucha płaczem. Korzystanie z innych metod transportowania dziecka, jak choćby głębokiego wózka, często jest fizycznie kłopotliwe, a poza tym odbiera dziecku bezpośredni kontakt, choćby wzrokowy, z bliskimi – co może wpływać na maleństwo stresująco. Ergonomiczne nosidełka i chusty to zaś specjalne uprzęże, zakładane przez dorosłych, dzięki którym dziecko przez cały czas jest przytulone do tułowia mamy lub taty.