Pojemniki laboratoryjne – przydatne, a nawet niezbędne w medycynie sportowej.

Mówiąc o laboratorium, odruchowo myśli się o wnętrzu wypełnionym specyficznymi naczyniami, które umożliwiają i ułatwiają pracę z różnego rodzaju odczynnikami. Klasyczny widok tego rodzaju to pomieszczenie wypełnione przystosowanymi do pracy meblami oraz charakterystycznymi kształtami kolb, zlewek, probówek i im podobnych, szklanych przedmiotów. W takiej pracowni wiele miejsca zajmują jednak także meble służące przechowywaniu substancji, nad którymi są prowadzone badania lub takimi, które taką pracę badawczą ułatwiają. Wówczas niezbędnym wyposażeniem laboratorium okazują się być plastikowe pojemniki.

Pojemniki laboratoryjne – czemu mogą służyć?

Laboranci mogą być zaangażowani zarówno w prace naukowe, służące opracowywaniu nowych receptur lub udowadnianiu naukowych hipotez. Często jednak są pracownikami placówek medycznych i wówczas zajmują się analizowaniem płynów ustrojowych pacjentów – na podstawie wyników tych badań prowadzona jest praktyka lekarzy, na przykład specjalizujących się w medycynie sportowej, czyli badającej wpływ aktywności fizycznej na stan zdrowia. Pojemniki służą wówczas do przechowywania płynów pobranych od konkretnych osób: zabezpieczają odczynniki i w ten sposób niepozornie pomagają w prowadzeniu leczenia czy diagnostyki. Plastikowe pojemniki laboratoryjne, wykorzystywane przez laborantów to między innymi takie przedmioty, jak:

  • butelka z nakrętką – stanowi najszerszą kategorię tego pomocniczego sprzętu. Szczelne zamknięcie gwarantuje bezpieczeństwo przechowywania zlanych do wnętrza substancji.

  • butelka z zakraplaczem – nie tylko przechowuje, ale i jednocześnie pozwala bardzo precyzyjnie, kropla po kropli, pobierać dany odczynnik.

  • butelka z atomizerem – przechowywany w niej płyn można w razie potrzeby rozpylić.

  • butelka z nakrętką wyposażoną w pędzelek – przeznaczona do przechowywania substancji o większej gęstości, które dzięki pędzelkowi można następnie rozprowadzić na przykład na szkle laboratoryjnym.

Te plastikowe pojemniki mogą mieć oczywiście różne kształty: mogą być prostokątne lub okrągłe, a nawet osiągać rozmiary i wygląd kanistrów. Niezależnie od fizycznych właściwości, są bardzo przydatnymi elementami wyposażenia każdej placówki, która w różnych celach zajmuje się chemiczną analizą rozmaitych substancji.