Jakie powinny być buty górskie?

Trudno zaprzeczyć, że buty to najważniejsza część garderoby alpinisty. Pełnią one szereg funkcji, które są niezwykle istotne dla komfortowej, ale też przede wszystkim bezpiecznej wspinaczki. Jakie powinny być, by właśnie taka była górska wyprawa?

Gruby materiał
Z pewnością, ważny jest gruby materiał, z jakiego konstruuje się buty górskie. Dlaczego to takie istotne? Sprawa jest prosta. Chodzi zasadniczo o dwie kwestie. Rzecz w tym, że w górach mnóstwo jest mniejszych i większych kamieni, które spadając z góry uderzają alpinistów w stopy. Grube buty górskie chronią przed skaleczeniem czy stłuczeniem Ponadto, w grubych butach górskich nie ma ryzyka przemarznięcia. Warto zauważyć, że nawet jeśli wybiera się na wyprawę w środku lata, w wysokich górach raczej nie ma upałów. Nogi są natomiast taką częścią ciała, która jest wyjątkowo podatna na przemarznięcie.

Warto zauważyć, że istnieją również cienkie i niskie buty górskie. Jednakże, nadają się one raczej jedynie na spacery po bardzo niskich i niezbyt stromych zboczach gór.

Mocna i antypoślizgowa podeszwa
Rzecz jasna, w butach górskich kluczową rolę gra jakość podeszwy. Im jest ona grubsza tym lepiej, gdyż stanowi ochronę dla stopy przed nierównościami i kamieniami. Ponadto, rzecz jasna powinna być ona szorstka i tworzyć duże tarcie z podłożem. Dzięki temu nie ma ryzyka, że noga odjedzie na śliskiej skale, czy nawet na znajdujących się na drodze kamieniach.